دولت برای دارو برنامه‌ریزی نداشت، حالا مردم باید تاوان بدهند/ به تولیدکننده ارز و ریال ندادند که مواد اولیه وارد کنند
تولیدکننده تا دیروز با دلار چهار هزار تومانی مواد اولیه می خرید حالا با دلار چهل هزار تومانی باید بخرد. وقتی ریال ندارد معنی اش این است که کمتر تولید می کند و در بازار کمبود پیدا می شود.
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ توسط
دفتر ارتباطات مردمی دکتر پزشکیان

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به تامین دارو گفت: دولت اعلام کرده است که یک و نیم میلیارد دلار برای واردات مواد اولیه و دارو اختصاص داده است. تا این اعتبار اختصاص یابد و این شرکت ها بروند و بیاورند این گپ و شکافی که می افتد چه بیمار خاص و چه غیر خاص با مشکل کمبود دارو و تجهیزات مواجه می شود حتی اگر یک و نیم میلیارد دلار هم اختصاص دهند باز مشکل خواهیم داشت چون تا اینها بیاورند و تهیه کنند و درست مدیریت کنند برای سیستم بهداشت و درمانی معضل ایجاد می شود.


  مسعود پزشکیان با بیان این مطلب به خبرنگار عصر ایران گفت: اصل قضیه در بحث دارو مدیریت است اگر مدیریت با قاطعیت نظر می داد هیچوقت به اینجا نمی رسید که الان یک و نیم میلیارد را در نظر بگیرند. روز اول که به اینها گفتند برای تامین دارو دچار مشکل می شویم گفتند ما مشکل نداریم وقتی می گویند ما مشکل نداریم یعنی اینکه می توانند این کار را انجام دهند ولی مشکل داشتند وقتی نمی دانند که فردا ممکن است مشکل پیش بیاید و فقط برای خوشایند رییس و مسئولش می گوید مشکل ندارم نتیجه اش شرایط حال حاضر دارو است. در حال حاضر نیز این مردم هستند که با مشکل مواجه می شوند و تاوان آن را باید پس دهند.

وی ادامه داد: به تولید کننده ما ارز و ریال ندادند که اینها دارو و مواد اولیه وارد کنند. خیلی بدیهی است که وقتی ارز چهارهزار تومانی را تبدیل به سی هزار و چهل هزار تومان می کنند بعد هم به شرکت های دارویی می گویند بروید تولید کنید و در بازار هم درست قیمت گذاری نمی کنند این مشکلات ایجاد شود. من تولیدکننده تا دیروز با دلار چهار هزار تومانی مواد اولیه می خریدم حالا با دلار چهل هزار تومانی باید بخرم وقتی ریال ندارم معنی اش این است کمتر می خرم کمتر تولید می کنم و در بازار کمبود پیدا می شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس تاکید کرد: دولت می بایست به تولیدکننده های ما ریال می داد که اینها مواد اولیه را بخرند اینها ریال نداشتند که بخرند از یک طرف دانشگاهها و شرکت هایی که داروها را پخش می کردند پول تولیدکننده ها را نداده اند و‌این معضل را ایجاد کردند.

وی افزود: برنامه ریزی و‌نگاه جامع و کامل در بحث دارو نداریم و همین باعث بهم ریختگی در بازار دارو شده است. اگر ما پزشک خانواده ای داشته باشیم که سطح اول، دوم و سوم آن بهم وصل باشد و بار بیماری معلوم باشد نه دارو گم می شود نه از مسئولیت ها می توان فرار کرد. اگر در سیستمی قرار بگیرید که پاسخگوی جمعیت تعریف شده نباشید قطعا باید پاسخ سیستم های نظارتی را بدهید.

پزشکیان در مورد کیفیت داروهای خارجی نسبت به تولیدات داخل گفت: اینکه داروهای داخلی هیچ تاثیری ندارد نیز حرف اشتباهی است چراکه بیماری های عفونی ما با داروهای داخلی درمان می شوند و تبلیغاتی که در مورد عدم تاثیر گذاری داروهای داخلی می شود از طرف همان شرکت هایی است که وارد کردن دارو برایشان بیشتر منفعت دارد تا تولیدات داخلی . در ضمن اگر برخی از داروهای داخلی مشکل داشته باشد سیستم نظارت آنها را از بازار خارج می کند.

به اشتراک گذاری این پست
برچسب ها
بایگانی